Sveiki. Šį kartą nusikelsime į mažai pažintą, tačiau plačiai vartojamą kvapų pasaulį. Pažvelgsime į jį ne iš įprastos kvepalų lentynos, o gydomųjų galių pusės.
Aromaterapija – tai netradicinės medicinos rūšis, kurios metu gydymui ar reabilitacijai taikoma kvapų terapija. Daugeliui iš mūsų, lietuvių, šis gydymo būdas mažai negirdėtas ir nekeliantis pasitikėjimo. Tačiau pasaulyje ši terapijos rūšis įgauna vis didėjančią paklausą. Žinoma, kvapų terapija negali turėti įtakos fiziniams susirgimams, tačiau išlaisvina mintis nuo rutinos, atpailaiduoja kūną ir suteikia naujų jėgų kovoti su užklupusiomis negandomis.
Aromaterapija taikyti galima namie, specialiuose kvapų kambariuose, kuriuos siūlo medicininės klinikos ar grožio salonai visame pasaulyje.
Kvapų terapijos istorija
Nefertitė, vadinama visų laikų gražiausia moterimi, savo grožį puosėlėjo Graikijoje, Romoje ar pačiame Egipte gamintais kvapiaisiais aliejais. Žmonės, užsiiminėjantys kvapų terapija, teigia, kad būtent išskirtinės kvapų savybės, gebančios paveikti mintis ir kūną, suteikė neapsakoma grožį Faraono Echnatono žmonai, Egipto karalaitei Nefertitei.
Aromaterapijos poveikis pagrįstas kvapais. Subtilūs aromatai, parinkti pagal siekiamą rezultatą, turi įtakos ne tik sveikatos ir emociniam pagerėjimui, bet ir atstato kūno disbalansą veikdami mintis ir jausmus. Kvapų terapijai naudojami aliejai gaminami iš natūralių augalų ekstraktų. Augaluose esančios medžiagos pasižymi savybėmis, kurios tinkamai apdirbtos pramoniniu būdu gali turėti įtakos mūsų sveikatai. Žinoma apie 150 ektraktų, pasižyminčių šiomis savybėmis. Tai citrinmedžio vaisiai, levandos.
Kaip veikia aromaterapija?
Kvapų terapija praktikoje naudojama dvejopai – įkvėpimo ir sugerties būdu. Įkvėpimo metu uoslies receptoriai, esantys nosies gleivinėje, gauna signalus, kurie perduodami į smegenis. Čia impulsai verčiami elektiniais signalais, vėliau cheminėmis medžiagomis, kurios perduodamos smegenyse esančiai limbinei sistemai. Limbinė sistema atsakinga už emocijas, nuotaikas, atmintį ir mokymąsį. Sugerties būdu medžiagos patenka per odą. Kvapų molekulės, prasiskverbusios pro odos poras, geba įtakoti kraujotakos sistemą, kuri aprūpina visus žmogaus organus ir audinius krauju. Įsigėrimas į odą yra veiksmingesnis būdas pasiekti norimą rezultatą. Prisiminkime masažo įtaką mūsų nuotaikai…
Abu šiuos metodus mes galime naudoti ir buityje, neidami į grožio salonus. Kiekviename didesniame prekybos centre rasime voniai skirtų druskų, kurias įbėrus į šiltą vonios vandenį ir panirus su gera knyga rankose ar žvakių šviesoje, pajausime neapsakomą atsipalaidavimą. Kvapų terapija pasitelkti galime ir eidami į pirtį, net sporto centruose rasime aromatines pirtis.
Šalutiniai poveikiai
Kvapų terapiją nesunku pritaikyti mums patiems, tačiau būtina atsižvelgti į galimas kvapų sukeltas komplikacijas. Kvapai, kaip ir kiekviena cheminė medžiaga, pasižymi alergizuojančiomis savybėmis. Tad rinkdamiesi aromatinius aliejus privalome atkreipti dėmesį į sudedamasias dalis ir prisiminti kam esame alergiški. Jei nutiko nelaimė ir kūną išbėrė, atsirado niežulys ar kiti nemalonūs pojūčiai būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją. Ir kitąkart neužmiršti vengti šios medžiagos.
Sėkmės kvapų pasaulyje!