Skip to content
Home » Skrandžio sveikata

Skrandžio sveikata

    Skrandžio ir žarnyno sveikata yra neatsiejama nuo bendros savijautos. Virškinimo sistema yra atsakinga už maisto skaidymą, maistinių medžiagų įsisavinimą ir toksinų pašalinimą. Sutrikus šiai sistemai, gali kilti įvairių problemų – nuo lengvo diskomforto iki rimtų ligų, tokių kaip dirgliosios žarnos sindromas ar gastroezofaginis refliuksas. Štai keli svarbiausi patarimai, kaip išvengti virškinimo problemų ir išlaikyti skrandžio bei žarnyno sveikatą.


    1. Subalansuota mityba – pagrindinis virškinimo sistemos ramstis

    Valgykite daugiau skaidulų. Skaidulos yra būtinos sveikai žarnyno veiklai. Jas galite rasti šviežiuose vaisiuose, daržovėse, viso grūdo produktuose, ankštinėse daržovėse ir sėklose. Skaidulos padeda reguliuoti žarnyno peristaltiką ir apsaugo nuo vidurių užkietėjimo.

    Gerkite pakankamai vandens. Vanduo padeda maistui lengviau judėti virškinimo traktu ir apsaugo nuo dehidratacijos, kuri gali sukelti vidurių užkietėjimą.

    Ribokite riebius maisto produktus. Riebus maistas lėtina virškinimą, todėl gali sukelti rėmenį ar pilvo pūtimą. Rinkitės sveikus riebalus, tokius kaip alyvuogių aliejus ar avokadai.

    Įtraukite probiotikų. Jogurtas, kefyras, rauginti kopūstai ir kiti fermentuoti produktai padeda išlaikyti žarnyno mikrofloros pusiausvyrą, kuri yra itin svarbi virškinimo sveikatai.


    2. Venkite žalingų įpročių

    • Ribokite alkoholį. Alkoholis dirgina skrandžio gleivinę ir gali sutrikdyti virškinimą.
    • Meskite rūkyti. Rūkymas ne tik padidina skrandžio rūgštingumą, bet ir didina riziką susirgti pepsinėmis opomis ar refliukso liga.
    • Venkite persivalgymo. Valgymas dideliais kiekiais vienu metu gali sukelti virškinimo problemų, todėl valgykite dažniau, bet mažesnėmis porcijomis.

    3. Fizinė veikla ir streso valdymas

    Judėjimas gerina virškinimą. Reguliarus fizinis aktyvumas padeda suaktyvinti žarnyno peristaltiką, mažina pilvo pūtimą ir vidurių užkietėjimą. Net paprastas pasivaikščiojimas po valgio gali būti labai naudingas.

    Valdykite stresą. Lėtinis stresas gali sutrikdyti žarnyno veiklą, sukelti rėmenį, pilvo skausmus ar dirgliosios žarnos sindromą. Praktikuokite atsipalaidavimo būdus, tokius kaip meditacija, kvėpavimo pratimai ar joga.


    4. Atkreipkite dėmesį į mitybos įpročius

    • Valgykite lėtai. Lėtas valgymas padeda geriau sukramtyti maistą ir sumažina rėmens riziką.
    • Venkite valgyti prieš miegą. Likus 2–3 valandoms iki miego geriausia nevalgyti, kad sumažintumėte refliukso tikimybę.
    • Rinkitės lengvai virškinamus patiekalus. Jei pastebite, kad kai kurie maisto produktai sukelia diskomfortą, stenkitės jų vengti.

    5. Klausykitės savo kūno signalų

    Stebėkite, ką valgote. Jei pastebite, kad tam tikri produktai sukelia pilvo pūtimą, rėmenį ar kitus nemalonius pojūčius, išanalizuokite savo mitybą. Dažni kaltininkai yra aštrūs prieskoniai, gazuoti gėrimai ar riebus maistas.

    Neignoruokite simptomų. Jei jaučiate nuolatinį rėmenį, skausmą ar kitus virškinimo sutrikimus, nedelskite kreiptis į gydytoją.


    6. Ką daryti, jei atsiranda virškinimo problemų?

    Jei vis dėlto susiduriate su virškinimo problemomis, svarbu žinoti keletą pagrindinių veiksmų:

    1. Rėmens atveju stenkitės vengti aštrių, riebių maisto produktų ir gazuotų gėrimų. Padėkite galvą šiek tiek aukščiau miego metu.
    2. Vidurių užkietėjimas gali būti sprendžiamas didinant skaidulų kiekį mityboje ir geriant daugiau vandens.
    3. Pilvo pūtimas dažnai susijęs su greitu valgymu ar netoleruojamais produktais, pvz., laktoze ar glitimu.
    4. Viduriavimas gali būti lengvinamas laikantis švelnios mitybos – vartokite bananus, ryžius, obuolių tyrę ir skrudintą duoną.

    Kada kreiptis į gydytoją?

    Jei virškinimo problemos trunka ilgiau nei kelias dienas arba pasireiškia stiprūs simptomai, tokie kaip:

    • Nuolatinis ar stiprus skrandžio skausmas;
    • Kraujas išmatose;
    • Staigus svorio kritimas;
    • Nepaaiškinamas nuovargis;

    kreipkitės į gydytoją. Ankstyva diagnozė padės išvengti rimtų komplikacijų.

    Komentaras

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *