Diabetas yra lėtinė liga, kuri gali sukelti daugybę sveikatos problemų, jei nediagnozuojama ankstyvame etape. Anksti pastebėję diabeto požymius, galime laiku imtis veiksmų, kurie padėtų sulėtinti ligos progresavimą arba ją geriau kontroliuoti. Štai pagrindiniai ankstyvieji diabeto požymiai, kuriuos verta žinoti.
1. Padidėjęs troškulys ir dažnas šlapinimasis
Dažnas šlapinimasis ir padidėjęs troškulys yra vieni pirmųjų diabeto požymių. Dėl padidėjusio gliukozės kiekio kraujyje inkstai pradeda dirbti intensyviau, kad pašalintų cukrų per šlapimą. Tai sukelia troškulį, o organizmas reikalauja daugiau skysčių.
2. Nuovargis ir silpnumas
Dėl diabeto organizmui gali būti sunkiau paversti maistą energija. Kai ląstelės negauna pakankamai gliukozės, jaučiame nuovargį, net jei gerai išsimiegojome ir laikomės aktyvaus gyvenimo būdo.
3. Svorio mažėjimas be priežasties
Nors svorio mažėjimas dažnai laikomas teigiamu, jei jis atsiranda be pastangų, tai gali būti diabeto požymis. Organizmas, neturėdamas pakankamai insulino gliukozei paversti energija, pradeda naudoti raumenų ir riebalų atsargas, dėl ko prarandamas svoris.
4. Padidėjęs apetitas
Kai gliukozė nėra tinkamai naudojama kaip energija, kūnas siunčia signalą, kad reikia daugiau maisto, nes jaučiasi energijos trūkumas. Tai gali sukelti neįprastą alkio jausmą, net ir po valgio.
5. Susilpnėjusi rega
Kai cukraus kiekis kraujyje per aukštas, gali atsirasti laikinas regos susilpnėjimas. Aukštas cukraus lygis keičia skysčių koncentraciją akyse, o tai gali paveikti regėjimo aiškumą.
6. Lėtas žaizdų gijimas ir dažnos infekcijos
Aukštas cukraus lygis kraujyje gali sutrikdyti kraujotaką ir susilpninti imuninę sistemą. Tai gali lemti, kad žaizdos užgyja lėčiau, o infekcijos (ypač grybelinės) pasireiškia dažniau.
7. Rankų ir pėdų dilgčiojimas ar tirpimas
Dilgčiojimas ar tirpimas rankose ir pėdose gali būti periferinės neuropatijos, kurią sukelia ilgalaikis aukštas cukraus kiekis kraujyje, požymis. Tai dažniausiai pasireiškia sergant 2 tipo diabetu.
Kada kreiptis į gydytoją?
Jei pastebite kelis iš šių simptomų, svarbu kreiptis į gydytoją ir atlikti kraujo tyrimus. Ankstyva diagnozė ir gydymas gali padėti sumažinti komplikacijų riziką. Diabetas yra liga, kurią galima kontroliuoti gyvenimo būdo pakeitimais, dieta ir vaistais, todėl ankstyvas atpažinimas yra labai svarbus.