Širdies ligos – viena iš dažniausių sveikatos problemų, su kuria susiduria tiek vyrai, tiek moterys visame pasaulyje. Dėl širdies ligų kasmet prarandama daug gyvybių, tačiau daugeliu atvejų riziką galima sumažinti keičiant gyvenimo būdą ir laikantis sveikos gyvensenos principų. Suprasdami pagrindinius širdies ligų rizikos veiksnius ir žinodami, kaip jų išvengti, galime efektyviai sumažinti riziką susirgti. Štai pagrindiniai veiksniai, į kuriuos verta atkreipti dėmesį, ir būdai, kaip apsaugoti savo širdį.
1. Aukštas kraujospūdis
Aukštas kraujospūdis (hipertenzija) yra vienas didžiausių širdies ligų rizikos veiksnių. Ilgą laiką padidėjęs kraujospūdis apkrauna širdį ir gali sukelti kraujagyslių pažeidimus, o tai ilgainiui sukelia širdies priepuolius, insultą ir inkstų ligas.
Kaip išvengti: Svarbu reguliariai tikrinti kraujospūdį ir laikytis sveikos mitybos bei fizinio aktyvumo. Sumažinkite druskos suvartojimą, valgykite daugiau daržovių, vaisių ir pilnagrūdžių produktų. Fizinė veikla, tokia kaip vaikščiojimas, bėgimas ar joga, gali padėti išlaikyti normalų kraujospūdį.
2. Didelis cholesterolio kiekis
Padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje gali kauptis ant kraujagyslių sienelių, susidarant aterosklerozinėms plokštelėms. Jos siaurina kraujagyslių spindį, mažina kraujotaką ir didina širdies priepuolių riziką.
Kaip išvengti: Valdykite cholesterolio lygį, pasirinkdami sveikesnius riebalus. Vartokite daugiau nesočiųjų riebalų (pvz., alyvuogių aliejaus, riešutų, avokadų) ir mažiau sočiųjų bei transriebalų. Reguliariai atlikite cholesterolio tyrimus ir, jei reikia, pasikonsultuokite su gydytoju dėl tinkamo gydymo.
3. Rūkymas
Rūkymas žymiai padidina širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Rūkantys žmonės dažniau susiduria su kraujagyslių uždegimu, padidėjusiu kraujospūdžiu ir širdies priepuoliais. Nikotinas ir kitos cheminės medžiagos cigaretėse pažeidžia kraujagyslių sieneles ir didina kraujo krešulių susidarymo riziką.
Kaip išvengti: Jei rūkote, siekite nutraukti šį įprotį. Dabar yra daug pagalbos priemonių, tokių kaip nikotino pleistrai, konsultacijos ar palaikymo grupės. Nustoję rūkyti, greitai pajusite sveikatos pagerėjimą ir sumažinsite širdies ligų riziką.
4. Neaktyvus gyvenimo būdas
Fizinio aktyvumo trūkumas yra vienas iš širdies ligų rizikos veiksnių. Reguliari fizinė veikla padeda išlaikyti sveiką svorį, gerina kraujotaką, stiprina širdį ir mažina cholesterolio bei kraujospūdžio lygį.
Kaip išvengti: Pasistenkite būti aktyvūs kiekvieną dieną. Tai gali būti kasdieniai pasivaikščiojimai, bėgimas, plaukimas ar bet koks kitas sportas. Bent 30 minučių fizinės veiklos kasdien padeda širdžiai išlikti sveikai ir stipriai.
5. Antsvoris ir nutukimas
Antsvoris ir nutukimas sukelia papildomą krūvį širdžiai ir kraujagyslėms, o tai didina širdies ligų riziką. Nutukimas taip pat siejamas su padidėjusiu kraujospūdžiu, cholesterolio ir cukraus kiekio kraujyje svyravimais.
Kaip išvengti: Sveika mityba ir reguliarus fizinis aktyvumas yra pagrindiniai būdai valdyti kūno svorį. Venkite greito maisto, cukraus pertekliaus ir rafinuotų produktų. Rinkitės subalansuotą mitybą, kuri apimtų daržoves, vaisius, nesočiuosius riebalus ir pilnagrūdžius produktus.
6. Cukrinis diabetas
Sergant cukriniu diabetu padidėja širdies ligų rizika, nes šis sutrikimas daro įtaką kraujo krešulių susidarymui ir sukelia kraujagyslių pažeidimus. Diabetikų organizme dažnai pasireiškia didesnis uždegimo lygis, kuris gali paveikti širdį.
Kaip išvengti: Norint išvengti širdies ligų, būtina kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje. Pasirūpinkite sveika mityba, mažinkite cukraus suvartojimą, laikykitės reguliaraus mitybos grafiko. Fizinis aktyvumas taip pat padeda reguliuoti cukraus lygį ir išlaikyti sveiką svorį.
7. Stresas
Stresas gali sukelti širdies ritmo sutrikimus, padidinti kraujospūdį ir sukelti uždegiminius procesus organizme. Lėtinis stresas taip pat gali prisidėti prie nesveikų įpročių, pavyzdžiui, rūkymo ar persivalgymo.
Kaip išvengti: Raskite būdų, kaip valdyti stresą ir išlaikyti emocinę sveikatą. Praktikuokite atsipalaidavimo technikas, tokias kaip meditacija, kvėpavimo pratimai ar joga. Taip pat svarbu išlaikyti sveiką darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyrą.
8. Alkoholio vartojimas
Per didelis alkoholio vartojimas ne tik pažeidžia kepenis, bet ir kelia grėsmę širdies sveikatai. Alkoholis didina kraujospūdį, skatina cholesterolio kaupimąsi ir gali pažeisti širdies raumenį.
Kaip išvengti: Ribokite alkoholio vartojimą ir, jei įmanoma, venkite jo visiškai. Rekomenduojama laikytis vidutinio alkoholio vartojimo ribų, kad išvengtumėte neigiamo poveikio sveikatai. Alkoholis turi būti tik retkarčiais vartojamas, nes ilgalaikis jo poveikis gali būti labai žalingas.
9. Prasta mityba
Mityba yra vienas svarbiausių širdies sveikatos veiksnių. Perteklinis cukraus, druskos, riebalų ir apdorotų maisto produktų vartojimas gali padidinti cholesterolio lygį, kraujospūdį ir sukelti nutukimą, o tai yra pagrindiniai širdies ligų rizikos veiksniai.
Kaip išvengti: Rinkitės subalansuotą mitybą, kurioje gausu vaisių, daržovių, pilnagrūdžių produktų, nesočiųjų riebalų ir liesų baltymų. Venkite greito maisto, rafinuotų produktų ir saldžių gėrimų. Sveika mityba ne tik padės išlaikyti sveiką svorį, bet ir sumažins širdies ligų riziką.
10. Šeimos istorija ir genetika
Deja, kartais rizika susirgti širdies ligomis yra paveldima. Jei jūsų šeimoje buvo širdies ligų atvejų, galite turėti didesnę riziką susirgti jomis.
Kaip išvengti: Nors negalime pakeisti savo genetikos, galime imtis kitų veiksmų, kad sumažintume širdies ligų riziką. Reguliarūs sveikatos patikrinimai.