Skip to content
Home » Saugokitės, vėl puola erkės!

Saugokitės, vėl puola erkės!

    Rugsėjo ir spalio mėnesiais, kai į miškus žmonės patraukia ne vien grybauti, bet ir pasigrožėti rudenėjančia gamta,  miško svečiai visiškai pamiršta apie žolėje tykantį pavojų – erkes. Pirmieji rudens mėnesiai laikomi antruoju sezoniniu erkių aktyvumo periodu, kai alkanos erkės aktyviai ieško maisto. Patariame miške būti budriems, kad į namus  neparsineštumėte nepageidaujamų gyvių.

    Dažniausiai erkės įsisiurbia žmonėms žvejojant, uogaujant ar grybaujant, dirbant ar  ilsintis lauke, pasivaikščiojant, nakvojant palapinėse. Nuo kovo iki lapkričio mėnesio erkės būna pačios aktyviausios. Labiausiai išalkusios erkės būna ryte ir vakare, mažiausiai – apie vidurdienį. Šie kraujasiurbiai nariuotakojai gyvena vidutiniškai trejus metus.

    Užsikrėtus erkinio encefalito virusu pirmieji ligos požymiai atsiranda po vienos dviejų  savaičių. Simptomai: karščiavimas, galvos, sąnarių skausmai – labai panašūs į sergant gripu.  Po to dauguma žmonių kurį laiką, dažniausiai apie savaitę, jaučiasi geriau, bet vėliau vėl pakyla kūno temperatūra, skauda galvą, pykina, svaigsta galva, apima mieguistumas, kartais sutrinka kalba. Persirgęs šia liga žmogus įgyja imunitetą visam gyvenimui.

    Laimo boreliozė pažeidžia odą, centrinę-periferinę nervų sistemą, atramos judėjimo aparatą, širdį, akis. Ant odos gali atsirasti lėtinė migruojanti raudonė. Po keturių – aštuonių  savaičių paraudimas gali savaime išnykti, tačiau ligą būtina gydyti, nes ligos sukėlėjai – borelijos – išplinta organizme. Persirgus Laimo liga, imunitetas neįgyjamas, todėl žmogus ja vėl gali susirgti.

    Jei erkė įsisiurbė, reikia kuo greičiau ją ištraukti. Kuo ilgiau ji bus įsisiurbusi, tuo daugiau ligos sukėlėjų paklius į organizmą. Jei nėra galimybių nuvykti į gydymo įstaigą, pabandykite ištraukti erkę patys:  suimkite ją pincetu už galvos kuo arčiau odos ir iš lėto traukite, kol pakilęs odos paviršius sudarys „palapinę“. Keliolika sekundžių išlaikykite tokią padėtį. Po to erkę staigiu judesiu ištraukite ir įkandimo vietą dezinfekuokite – nuplaukite muilu, patepkite spiritiniu tirpalu.

    Einant į mišką ar parką patariama apsivilkti šviesiais rūbais, kad būtų lengviau pamatyti ir tuojau pat atsikratyti nepageidaujamų gyvių. Galima naudoti atbaidančius erkes skysčius – repelentus, kurių galima įsigyti vaistinėse.

    Jei ilgai užsibuvote gamtoje, tai grįžę į namus būtinai gerai apsižiūrėkite kūną, ar nėra įsisiurbusi erkė. Apčiupinėkite drabužius ir perrinkite miško gėrybes (pavyzdžiui, grybus). Jei randate dar neįsisiurbusių erkių, reikėtų kuo skubiau jomis atsikratyti. Apžiūrėti reikėtų ir keturkojus draugus, nes jie iš pasivaikščiojimų lauke taip pat gali parnešti į namus erkių. Jei randate įsisiurbusių gyvių, juos būtinai ištraukite. Gulėti žolėje ar sėdėti ant kelmų nepatartina, nes erkės dažniausiai įsisiurbia poilsiaujant – judant joms sunkiau tai padaryti. Visuomet svarbu neprarasti budrumo.

    Komentaras

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *